Stop Motion Studio

  1. Pobieranie aplikacji

Aplikacja Stop Motion Studio jest dostępna na urządzeniach zarówno z systemem Android (Samsung, Xiaomi, Nokia, itp.) jak i z systemem iOS (iPhone). Można ją pobrać korzystając z poniższych linków:

Można ją też wyszukać w sklepach z aplikacjami, odpowiednio w Google Play lub App Store. Stop Motion Studio jest aplikacją darmową. Istnieje jej wersja PRO (płatna), ale ta nas nie interesuje.

2. Tworzenie pierwszego filmu

Aby utworzyć swój pierwszy film animowany, należy wykonać poniższe czynności:

  1. Uruchom aplikację Stop Motion Studio na swoim telefonie

  2. Jeśli robisz to po raz pierwszy, aplikacja może poprosić Cię o zgodę na dostęp między innymi do aparatu (należy udzielić takiej zgody)

  3. Na głównym ekranie należy wybrać szary prostokąt z plusem, "New Movie"

  4. Naszym oczom ukaże się ekran tworzenia filmu. Na początku będzie tam pusto, bo nie zrobiliśmy jeszcze żadnych zdjęć

  5. Wybieramy ikonkę aparatu (prawy górny róg)

  6. Teraz możemy robić zdjęcia za pomocą dużego czerwonego guzika (spust migawki)

  7. Suwak po lewej stronie służy do efektu onion skin (skórka cebuli - bo wiecie, cebula ma warstwy). Pozwala on na "zmiksowanie" ostatniego zdjęcia z bieżącym widokiem z aparatu. Na tej podstawie możemy ocenić jak bardzo nasze kolejne zdjęcie będzie różnić się od poprzedniego.

Dokładnie taki ekran pokaże nam się, gdy uruchomimy aplikację po raz pierwszy. Szary prostokąt z plusem umożliwi nam stworzenie naszego pierwszego filmu.

Gdy utworzymy już pierwszy film to zobaczymy taki ekran. Zawiera on wiele funkcji, ale większość jest nam niepotrzebna. Najważniejszy w tym momencie jest aparat.

Gdy uruchomimy aparat, zobaczymy... aparat. Duży czerwony guzik umożliwia zrobienie zdjęcia. Natomiast suwak po lewej stronie pozwala podejrzeć jak bardzo będzie różnić się nasze zdjęcie od tego poprzedniego. W prawym dolnym rogu widzimy ile zdjęć już zrobiliśmy.

Jak wysłać film za pomocą narzędzia wetransfer?

Narzędzie WeTransfer to darmowy sposób na przesłanie plików, które nie mieszczą się w standardowej wiadomości e-mail. Z takiego rozwiązania można skorzystać na przykład pobierając specjalną aplikację, ale my skupimy się na zrobienia tego za pomocą strony www.wetransfer.com . Poniżej zamieściliśmy instrukcję w formie filmu dla urządzeń z systemem Android (Samsung, Xiaomi, Huawei, itp.)

Screen_Recording_20201212-175058_Chrome.mp4

Instrukcja dla urządzeń z systemem iOS (iPhone) jest podobna. Występują jednak drobne różnice. Te wyszczególniliśmy poniżej.

  1. Ikonka udostępniania jest inna niż w przypadku systemu Android. Tą którą należy kliknąć zaznaczyliśmy na czerwono.

2. Tak jak w przypadku Androida należy wybrać "Export Movie".

3. Inaczej niż na Androidzie, wybieramy opcję "Save Video" (Zapisz film).

4. Prawdopodobnie zostaniemy poproszeni o wyrażenie zgody na zapisanie filmu w pamięci telefonu.

5. W systemie iOS domyślną przeglądarką jest Safari. Po jej uruchomieniu przechodzimy na stronę www.wetransfer.com, gdzie wybieramy opcję "Send a file?" (Wyślij plik).

6. Następnie dołączamy nasz film. Możemy to zrobić przechodząc do "Photo Library" (Biblioteki zdjęć) i wybierając tam nasz film.

7. Pozostałe kroki przebiegają tak samo jak w systemie Android.