Tryb profesjonalny

Korzystanie z trybu profesjonalnego w telefonie

Większość telefonów posiada w swojej aplikacji aparatu tryb profesjonalny. Różni się on od tego zwykłego możliwością ręcznego dostosowywania niektórych parametrów.

  1. Otwórz aplikację aparatu na swoim telefonie.

Po prostu znajdź aplikację "Aparat" na swoim telefonie. Uruchom ją. Wtedy Twoim oczom powinien ukazać się podstawowy panel sterowania. Będzie on wglądał mniej więcej tak jak ten na obrazku po prawej

2. Znajdź tryb profesjonalny

W tym konkretnym przypadku (pokazanym na zrzucie ekranu), tryb profesjonalny ukrywa się pod nazwą PRO. W zależności od producenta Twojego telefonu, ta nazwa może być inna. Generalnie należy szukać trybu oznaczonego jako: profesjonalny, PRO, manualny lub ręczny.

3. Wybranie trybu profesjonalnego

Gdy wybierzesz tryb profesjonalny, Twoim oczom ukaże się zdecydowanie więcej ustawień niż wcześniej. Szukamy teraz ikonki odpowiedzialnej za czas naświetlania (o nim będziemy mówić na zajęciach). Zazwyczaj jest on wyrażony w postaci ułamka (np. 1/125 lub 0.5) - o tym też powiemy na zajęciach.

4. Ustawianie czasu naświetlania

Czas naświetlania odpowiada za to jak długo aparat w telefonie będzie wykonywać zdjęcie. Im jest on dłuższy, tym aparat dłużej robi zdjęcie. Dlatego gdy fotografujemy mecz piłkarski albo skoki narciarskie, czas naświetlenia powinien być krótki. Inaczej nasze zdjęcia będą rozmazane. Natomiast gdy chcemy uchwycić ruch gwiazd to czas naświetlenia powinien być bardzo długi.


Pamiętaj, że nazwa czas naświetlenia wzięła się właściwie od tego jak długo światło mogło wpadać do aparatu. Dlatego im dłuższy jest czas naświetlenia, tym jaśniejsze zdjęcie wykonasz, bo więcej światła będzie mogło dotrzeć do aparatu. Odwrotnie jest, gdy czas naświetlenia będzie krótki. Wtedy zdjęcie będzie ciemniejsze.